Bugun...


EMEĞİN BAŞKENTİ BİLİMLE BULUŞUYOR

EMEĞİN BAŞKENTİ BİLİMLE BULUŞUYOR

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) 4007 Bilim Şenlikleri Destekleme Programı kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğünün koordinatörlüğünde 7-9 Ekim tarihleri arasında "Karabük Bilim Şenliği; Emeğin Başkenti Bilimle Buluşuyor" etiketi ile İl Merkezinde ilk defa düzenlenen TÜBİTAK 4007 Bilim Şenlikleri Kapsamında Kent Meydanında  etkinlikler düzenlendi

TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliklerinin açılışına Vali Fuat Gürel ve eşi Özlem Aras Gürel, Karabük Milletvekili Niyazi Güneş, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Cumhuriyet Başsavcısı Koray Kesgin, Vali Yardımcısı Muhammed Akın, İl Emniyet Müdürü Sırrı Tuğ, KBÜ Rektör Yardımcısı Mustafa Yaşar, kurum müdürleri, Kardemir AŞ Genel Müdür Yardımcısı, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
Eğitimde oldukça başarılı olan ilimizin fiziki alt yapısının güçlü olduğunu ifade eden Vali Fuat Gürel "Derslik başına öğrenci ortalaması 18'lerde, şu anda ikili eğitim yaptığımız okulumuz bulunmamakta belki depremsellik testi yaptırdığımız bir kısım okullarımızda ikili eğitime geçmiş olabilirler ama kısa sürede yerlerine yapacağımız yeni binalar ile eğitim ve öğretimde fiziki alt yapı sorunu olmayan bir şehir olarak devam etmiş olacağız. Çağımız bilim çağı çocuklarımızı bilimle teknoloji ile buluşturmamız onları ülkemizin hedeflerine iyi hazırlamamız gerekmekte ülkemiz genelinde çocuklarımız gelişimine ileride Ülkemizi bulunduğu yerden daha iyi noktalara taşımaları için ne gerekiyorsa devletimiz elinden gelen bütün gayreti sarfediyor. Özellikle bu anlamda TÜBİTAK'ın bir çok desteği var bu destekler kapsamında ülkemizin bir çok ilinde bu tür bilim şenlikleri yapılmakta ve çocuklarımızın gelişimi için gayret sarfedilmektedir. Birçok okulumuz öğretmen ve Öğrencisi burada, çocuklarımız ve öğretmenlerimiz çok güzel projelere imza atmış olacaklar. Hepinizin bildiği üzere 1, 5 senedir bir pandemi ile mücadele ediyoruz çocuklarımız okullarından uzak kaldılar evlerinden uzaktan eğitimle eğitim ve öğretimlerine devam etmek zorunda kaldılar ama bilimsel çalışmadan ve hazırlıktan uzak kalmadılar. Ükemizin hedefleri malumunuz 2023-2053-2071 hedefleri yanında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün muasır medeniyetlere çıkma adına koymuş olduğu hedeflere inşallah çocuklarımızı yetiştirme azmimizle inşallah onları geleceğe iyi bir şekilde hazırlayacağız. Ben tekrar çocuklarımıza ve Karabükümüze hayırlı olmasını diliyorum emeği geçen bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum Belediyemiz. Üniversitemiz, Ticaret ve Sanayi Odamız, Kardemir gibi birçok kuruluşunun bu etkinliklerde katkısı var tabi yapılan her faaliyet diğer kurumların destekleri ile oluyor bu anlamda ilgili kurumlara desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum tekrar bu etkinliğin hayırlı olmasını diliyor hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum şeklinde konuştu.
7-9 Ekim tarihleri arasında açık olacak olan "Karabük Bilim Şenliği; Emeğin Başkenti Bilimle Buluşuyor" TÜBİTAK 4007 Bilim Şenlikleri'nin kurdelesini protokol üyeleri ve öğrenciler ile birlikte kesen Vali Fuat Gürel stantları gezerek öğrencilerden projeleriyle ilgili bilgiler aldı.
TÜBİTAK 4007 Bilim Şenlikleri ile okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerimizin 3 günde toplam 98 atölyede etkinlik yapmaları ve bu etkinlikler yoluyla katılımcıların temel bilimsel olguları fark etmelerinin sağlanması, merak duygularının, araştırma, sorgulama ve öğrenme isteklerinin tetiklenmesi amaçlanıyor.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) 4007 Bilim Şenlikleri Destekleme Programı kapsamında İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz Koordinatörlüğünde 7-8-9 Ekim tarihlerinde düzenlenen "Emeğin Başkenti Bilimle Buluşuyor" Karabük Bilim Şenliğimiz öğrencilerimizin ve vatandaşlarımızın yoğun ilgisi ve katılımı ile son buldu.
Merkez İlçemizde ilki gerçekleştirilen TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliğimiz ile katılımcılar 3 gün boyunca toplam 98 atölyede etkinlik yaparak keyifli ve bilgi dolu vakit geçirdiler.
Öğrencilerimizin temel bilimsel olguları fark etmelerinin sağlanması, merak duygularının, araştırma, sorgulama ve öğrenme isteklerinin tetiklenmesinin amaçlandığı Bilim Şenliğimizde; bilimsel gösteriler, 3D tasarımlar, arttırılmış gerçeklik uygulamaları, el becerileri, sosyal ve beşeri bilime dair etkinlikler gerçekleştirildi.
TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği'nin en başından son anına kadar görev alan Şube Müdürümüz Adnan CANSIZ nezdinde Ar-Ge birimi personelimize, atölye şeflerimize, öğretmenlerimize ve görev alan öğrencilerimize gösterdikleri özverili, fedakârca ve gayretli çalışmalarından ötürü teşekkür eden İl Millî Eğitim Müdürü Nevzat AKBAŞ, desteklerinden dolayı paydaş kurumlara şükranlarını sundu.
"Emeğin Başkenti Bilimle Buluşuyor" projemizin adı gibi bu şenlikte de çok büyük emek olduğunu ve bunun çok güzel bir şekilde yansıdığını ifade eden AKBAŞ, "Öğrencilerimizin bilimle buluşması bizim için çok kıymetli idi. Bunu da en iyi şekilde gerçekleştirdik. Katılımcılarımızın tamamı memnun ve mutlu oldular. Bizler de hep birlikte bu mutluluğu yaşıyoruz. Bilim şenliğimiz amacına ulaşmıştır." dedi


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ3 + 1 =
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI