Bugun...
Reklam


Reklam
"Festival Çalışmaları Kasım'da Başlayacak!"

"Festival Çalışmaları Kasım'da Başlayacak!"

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanvekili Fatih Ürkmezer, "kültürel miras ve korumacılık" temasıyla 18'incisi düzenlenen Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali hakkında değerlendirmede bulundu.

Bir otelde düzenlenen toplantıda konuşan Ürkmezer, amaçlarının Safranbolu'ya gelen yerli ve yabancı misafirlere en iyi hizmeti vermek olduğunu söyledi.

18'inci kez düzenlenen festivali daha önceki yıllardan ders alarak vatandaşlara, gençlere, çocuklara daha açık hale getirmeye çalıştıklarını ifade eden Ürkmezer, "Amacımız, Safranbolu'daki bütün vatandaşlarımıza Safranbolu'da bir festival olduğunu bunun herkesi içine dahil edecek şekilde olması gerektiğini aktarmaktı. Biz festival komitesi olarak bütün toplantılarda bunu ön plana çıkarmaya çalıştık. Alt komiteler kurarak ilçemizin farklı kesimlerini bu işin içine katmaya çalıştık." diye konuştu. 

Bu yıl ilk kez 100'e yakın üniversite öğrencisinin kendilerine gönüllü olarak destek verdiğini aktaran Ürkmezer, şöyle konuştu:

"Gençleri bu işin içine katmada başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Çocuklarımızı özellikle katmak istedik. Çünkü çocuklarımız, ilçede bir etkinlik, festival olduğunun farkına varsın istedik ve pazar yeri alanında çocuklara ücretsiz oyun alanı imkanı sunduk. Orada geleneksel çocuk oyunlarının yanında film gösterimleri de yaptık. Bizim çocuklara ve gençlere yönelik mutlaka daha fazla faaliyet yapmamız gerekiyor."

 

"Belgesel Müzesi ve Akademisi"

Sinema Genel Müdürlüğünün materyal, maddi ve manevi anlamda büyük desteklerini gördüklerini aktaran Ürkmezer, "Sinema Genel Müdürlüğü geçtiğimiz yıldan üç katı daha fazla destek sağladılar. Sinema makinalarını, filmleri, afişleri ve personeli Sinema Genel Müdürlüğü gönderdi. Biz yer imkanını sağladık. Muallimler Birliği binasının 'Belgesel Müzesi ve Akademisi' haline getirmekti. Bu doğrultuda Sinema Genel Müdürlüğü ve daha önce burada sineması olarak bir hanımefendinin destekleriyle makine kurduk. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcımız Hüseyin Yayman, buranın 'Belgesel Müzesi ve Akademisi' olması için her türlü destekleri vereceklerini ifade etti." değerlendirmesinde bulundu.

 

Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu'nun (TFSF) festivalden desteğini çektiğini açıklamasıyla ilgili Ürkmezer, şunları kaydetti:

"Bizim  kaymakam olarak da belediye başkanı olarak da bir duruşumuz var. Milli bir duruşumuz var. Bunu göstermek zorundayız. Milli duruşu göstermiyorsa, yapacak bir şeyimiz yok. Benim doğru olduğum durum budur. Bundan sonraki festivallerle ilgili de bu işin bütün geri dönüşü, maliyet hesabı bittiğinde festival komitesini en kısa zamanda toplayacağız, 2018'in festival çalışmasına başlayacağız. Bunların hepsi o zaman gündeme gelecek. Biz devletimizin, hükümetimizin politikalarına uyumlu bir şekilde duruş gösteriyoruz. Bundan sonra da göstermeye devam edeceğiz. Amacımız şu; 2018 yılında yapılacak 19'uncu festivalle ilgili çalışmaları kasım ayında başlatmak. Kasım ayında başlatırsak biz bunu daha fazla kitlelere iletebiliriz, daha düzgün organize olur, eksiklerimizi tespit edebiliriz."

Ürkmezer, festivalin maliyetinin daha sonra detaylı olarak açıklanacağını sözlerine ekledi.

 


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ8 + 8 =
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI