Bugun...


KARABAĞ ZAFERİ COŞKUYLA KUTLANDI

KARABAĞ ZAFERİ COŞKUYLA KUTLANDI

Ülkemizin maddi ve manevi desteklerde bulunduğu ve 30 yıllık Ermenistan işgaline son veren Karabağ Zaferi'nin birinci yıldönümü nedeniyle kutlama programı düzenlendi. 


Karabük Üniversitesi 15 Temmuz Şehitler Konferans salonunda gerçekleştirilen programa Vali Fuat Gürel ve eşi Özlem Aras Gürel, Azerbaycan Cumhuriyeti Eğitim Müşaviri Doç.Dr. Necibe Nesibova, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Refik Polat, Cumhuriyet Başsavcısı Koray Kesgin, İl Emniyet Müdürü Sırrı Tuğ, İl Jandarma Komutanı Garip Gümüş, 125. Jandarma Komando Eğitim Alay Komutanı Hasan Başkök, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. 


Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Marşının okunmasının ardından Kuran-ı Kerim tilaveti gerçekleştirildiği program Karabağ zaferini anlatan kısa görsel videonun gösterilmesinin akabinde açılış konuşmaları ile devam etti. 


Azerbaycan’ın öz ata yurdumuz olduğunu ifade eden Vali Gürel yaptığı konuşmasında “Türkiye bizim için ne ise Azerbaycan’da bizim için O’dur “Tek Millet İki Devlet” söylemi aslında öyle içi boş olan bir laf değil, şükürler olsun ki yakın geçmişte ortaya konulan irade ile ne kadar samimi olunduğunu  ortaya koyan değerli bir ifadedir. 1990’ların başında Üniversite öğrencisi olduğum yıllarda maalesef Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinde çok büyük sıkıntılar yaşandığına şahit olduk, Rusya’nın dağılması ve yeni cumhuriyetler kurulması sürecinde Azerbaycan’da Karabağ savaşı nedeniyle  maalesef hergün acı haberlerin geldiği bir döneme denk geldi. Bizlerde o dönemlerde Rusya Büyükelçiliği, Amerikan Büyükelçiliği önünde protestolar yapmaktaydık, elimizden gelen o zamanlar oydu, şükürler olsun ki Azerbaycan’ın 7 bölgesinin ve Karabağ’ın büyük bir kısmının kurtarıldığını ve bugün bu büyük Zaferinin Kutlandığını memnuniyetle ifade edebilirim. Bu aslında büyük bir özlemdi, çünkü hatırlarsınız AGİT-MİNSK grubu sürekli toplanıp sorunu çözmekten ziyade bir statüko ortaya koyduğunu yıllarca takip ettik. Aslında hakkınızı hukukunuzu bir başkasının koruyamadığını özellikle büyük ülkelerin emperyal güçlerin bizler hakkında Türkler hakkında Müslüman Coğrafyası hakkında çokta olumlu düşünceler  içerisinde olmadığını, geçmiş süreç içerisinde çok yakinen takip ettik. Aslında Karabağ’ın başına gelen Saraybosna’da, Bosna Hersek’te, Filistin’de başımıza geldi. Yıllarca gördük hep aleyhimize gelişen süreçler bunlar, hakkımızı hukukumuzu savunduğunu düşündüğümüz devletler statükonun devamı ile Karabağ bölgesine dünyanın çeşitli noktalarından gelecek Ermenilerle bir Ermeni Yurdu haline getirilmesi sürecinin içindeydiler. Kahraman Azerbaycan askerleri ortaya koydukları irade ile Türkiye Cumhuriyetinin ortaya koyduğu destekle bugünleri gördük. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çok güzel bir veciz sözü var “Azerbaycan’ın Sevinci Sevincimiz, Kederi Kederimizdir”. Bizler aslında yıllardır aynı düşüncede olan Tek Millet İki Devletiz, Azerbaycan ordusunun teknik altyapısının belli bir noktaya gelmiş olması ve Türkiye Cumhuriyetinin vermiş olduğu desteklerle ve kurmay zekanın sayesinde şükürler olsun ki Karabağ Zaferini kazanmış olduk. Kardeşlerimizin bu zaferini yürekten kutluyorum, Karabağ bir Türk yurdudur. 8 Kasım Karabağ Zaferini yürekten kutluyoruz,programın hazırlanmasında emeği geçen bütün arkadaşlarımıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Bütün şehitlerimize, Karabağ şehitlerimize ve ülkemizdeki tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyor, gazilerimize acil şifalar diliyorum. Üniversitemize Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğümüz ve diğer kuruluşlarımıza teşekkür ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” diye konuştu. 


Karabük Üniversitesi Öğretim Görevlisi Marziye Memedli tarafından “Karabağ’ın Tarihi İşgali ve Kurtuluşu” konulu konferansın ardından Ankara Devlet Türk Halk Müziği Korosu ve Ses Sanatçısı Nahide Saygün Akkal Azerbaycan halk müziği eserlerini seslendirdiği program, Azerbaycan Cumhuriyeti Eğitim Müşaviri Doç.Dr. Necibe Nesibova tarafından Vali Fuat Gürel’e Karabağ Zaferi birinci yıl dönümü anısına plaket sunmasının ardından sona erdi.


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ1 + 7 =
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI