Bugun...


Yabancı Öğrenci Sayısında 1. Sıradayız

Yabancı Öğrenci Sayısında 1. Sıradayız

Vali Fuat Gürel kurum ziyaretleri kapsamında Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünü ziyaret ederek, İl Müdürü Coşkun Güven'den 2021 yılında yürütülen sosyal, kültürel ve sportif çalışmalar, spor hizmetleri, gençlik hizmetleri ve yurt hizmetleri ile tesisler hakkında brifing aldı.
Güven, "Yabancı öğrenci sayısında Türkiye'de birinci sıradayız."
Karabük Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü olarak 668 personel ile hizmet verdiklerini ifade ederek sunumuna başlayan İl Müdürü Güven, "Karabük Üniversitesinde 48 Bin öğrencimiz bulunuyor, Merkez İlçe nüfusuna göre öğrenci sayısı oranlandığında %35 ile Türkiye'de 1'inci İl konumundayız. İlimizde 11 Binin üzerinde yabancı öğrenci eğitim görmekte ve yabancı öğrenci sayısına göre de Türkiye'de 1'inci il konumundayız.
10 Bin 496 Kapasiteli Resmi Erkek ve Kız Öğrenci Yurdumuz Bulunuyor.
Yurt hizmetleri hakkında bilgiler veren İl Müdürü Coşkun Güven, "İl genelinde  9 adet erkek ve kız resmî yurdumuz bulunuyor, 5 Bin 586 erkek ve 4 Bin 910 kız öğrencimiz olmak üzere toplam 10 Bin 496 öğrencimizi barındıracak kapasitemiz mevcut. Bugün itibariyle yurtlarımızda 9 Bin 44 öğrencimiz barınma hizmeti alıyor ve yurtlarımızda 200 misafir öğrencimiz bulunuyor. İlimizde toplam 38 adet Özel Yurt-Pansiyon bulunmaktadır bu yurtlarımızın toplam kapasitesi 8 Bin 500'dür. Özel barınma hizmeti veren işletme sayısı açısından Türkiye genelinde 13'üncü il, kapasite açısından 7'inci il konumundayız.
"27 Bin 73 Lisanslı Sporcumuz var"
Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde faal 33 antrenörün görev yaptığını ifade eden Güven, "İlimizde 91 adet spor kulübümüz bulunuyor, 46 spor branşında faaliyet gösteriyoruz, Ulusal liglerde 3 takımımız mücadele ediyor ve 69 Milli sporcumuz var. İlimizde 17 Bin 114 erkek lisanslı sporcumuz, 9 Bin 959 kız lisanslı sporcumuz var, toplamda 27 Bin 73 lisanslı sporcumuz bulunuyor, bunlardan Bin 563 tanesi faal olarak devam ediyor. MEB Lisanslı sporcu sayımız Bin 525, Yaşam Boyu Spor Koşabiliyorken Koşu sporcu sayımız 540.
Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü olarak 2021 Yılında Yaptıklarımız;
Tüm tesislerimizin bakım ve onarım çalışmaları gerçekleştirildi, 5000 Evler Sentetik Futbol Sahasına kapalı tribün yapıldı, idari binanın bakım ve onarımı tamamlandı. 5000 Evler Çok Amaçlı Salonun bahçesindeki açık tenis kortu standart ölçülerde yapıldı. 2 Bin 500 Kişilik Spor Salonunun Led aydınlatma ihale çalışmaları devam ediyor. Soğuksu Sentetik Futbol sahasında hakem odası ve ıslak zeminlerin değişim çalışmaları yapılmaktadır. Dr. Necmettin Şeyhoğlu Stadyumuna ve 5000 Evler Çok Amaçlı Salona Eskrim Antrenman Salonu yapıldı. İl Müdürlüğü bina olarak yeterli olmadığı için Stadyumun uygun yerlerine personellerimiz için çalışma ofisleri yapıldı ve yeni ihtiyaçlar için ofisler yapılacaktır. İlçelerimizdeki tesislerin bakım onarımları yapıldı, Safranbolu Sentetik Futbol sahası yenilendi. 5000 Evler Çok Amaçlı Salon içerisine, modern tüm aletlerin olduğu, Cimnastik Salonu kazandırdık. Yenice Spor Salonuna Fitness Salonu yapıldı. Antrenörlerimizin faaliyet programlarını takip edilerek başarılı sporcuların yetişmesine katkı sağlanmaktadır.
"10 Bin 590 Gençlik Merkezi üyemiz bulunuyor."
Gençlik Merkezinin çalışmalarına da değinen Güven, "Karabük Gençlik Merkezinde 8 Bin 919, Safranbolu Gençlik Merkezinde 383 ve Eskipazar Gençlik Merkezinde Bin 288 olmak üzere toplam 10 Bin 590 Gençlik Merkezi üyemiz bulunmaktadır. 23 Ağustos-03 Eylül tarihleri arasında 3 dönem halinde 84 katılımcı ile Ovacık Yaz Kampı gerçekleştirilmiştir.
Gençlik Merkezimizin özel projeleri olan, ilimizde merkeze uzak köy ve mahallelerde gençlik ofisleri oluşturulması amacıyla hayata geçirdiğimiz "Bir Genç Bin Değer" projemiz devam etmektedir. Gençlik Hizmetleri Birimleri uhdesinde kullanılan binaların resim sanatı ile renklendirilmesi ve çeşitlendirilmesi amacıyla hayata geçirdiğimiz "Merkezlerimizi Güzelleştiriyoruz" projemiz devam etmektedir. Alt yapı çalışmaları devam eden ve kısa süre içerisinde hayata geçirmeyi planladığımız "Genç Hafızlar Gençlik Merkezlerinde Buluşuyor" projemizin çalışmaları devam ediyor.
Müdürlüğümüz bünyesinde 4 adet Genç Ofisimiz bulunmaktadır. Gençlerimizin; Kitap Kafe, Akıl ve Zekâ Oyunları, Masa Tenisi, Satranç, Bilardo, PlayStation, Müzik, Resim ve Okçuluk Eğitimi sürdürdükleri Yenişehir Mahallesi Stadyum Genç Ofis, Tiyatro ve Drama eğitimlerini sürdürdükleri Karabük Üniversitesi Genç Ofis, Müzik ve Resim eğitimlerini sürdürdükleri Beşbinevler Mahallesi Genç Ofis ile Safranbolu Gençlik Merkezi Genç Ofisimiz 7 gün 24 saat gençlerimize hizmet vermektedir.
"9 Milyon 560 Bin 269 TL Proje bedelli 17 işimiz bulunuyor."
2020-2021 Yılından itibaren ihalesi yapılan ve ödeneği gelen 17 işimiz bulunmaktadır. Ovacık Gençlik Kampı bakım onarımı ve zipline yapımı, Stadyum Genç Ofis yapım işi, Keltepe Kayak Merkezi WC, Mescit ve Giriş Takı Yapımı, Cimnastik malzemesi alımı, Spor malzemesi alımı, Yeni Mahalle Spor Salonu led aydınlatma, Safranbolu Sentetik Futbol Sahası zemin yenileme, Keltepe Kayak Merkezi heyelan önleme, İş Güvenliği malzemesi alımı, Eskipazar Yurdu Doğalgaz dönüşümü, ilimiz spor okullarında kullanılmak üzere spor malzemesi alımı, Aişe Ana Yurdu çatı onarımı, Hubbu Hatun Yurdu onarım ve kazan değişimi, Karabük Merkez Yurdu bakım ve onarım işlerimiz tamamlanmış olup, Yeni Mahalle Spor Salonu Klima sistemi işimizin ihalesi yapıldı ve Stadyum İdari Ofis yapım işimizin de inşaat çalışmaları devam etmekte olup %80'i tamamlanmıştır. Tamamlanan ve devam eden 17 işimizin 9 Milyon 560 Bin 269 TL Proje bedeli bulunmaktadır."diye konuştu.
Gençlerimizi kötü alışkanlıklardan uzak tutmak adına Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüzün güzel çalışmalar gerçekleştirdiğini ifade eden Vali Fuat Gürel, "Gençlik Merkezlerimizin gençlerimize yönelik oldukça faydalı güzel çalışmaları bulunuyor ve zaman  zaman bende bu etkinliklere katılıyorum. İlimizde Milli Takımlara kadar yükselen sporcularımızın var ve Avrupa'da aldıkları derecelerle bizleri gururlandırıyorlar. Lisanslı ve faal sporcularımızın sayısını arttırabilmek için daha çok çalışmalıyız. Yapmış olduğunuz çalışmalar için İl Müdürü Coşkun Güven olmak üzere tüm ekibine teşekkür ediyorum, çalışmalarınızda başarılar diliyorum."dedi.

 


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ5 + 7 =
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI