Bugun...


CHP’DEN, YSK’YA ÇAĞRI !

CHP’DEN, YSK’YA ÇAĞRI !

Cumhuriyet Halk Partisi, dün 81 ilde düzenlediği ortak yazılı basın açıklaması ile, AK Parti tarafından gereksiz itirazlar sonucu 11 gündür devam eden geçersiz oy sayımına tepki göstererek, “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanan Ekrem İmamoğlu’na mazbatasının verilmesi gerektiğini” bildirdi.

Yerel seçimlerin gerçekleşmesinin ardından muhalefet partileri tarafından  YSK’ya verilen itiraz dilekçeleri ile geçersiz oylar sayılmaya devam ediyor. Geçersiz oyların sayımı devam ederken kritik şehir İstanbul ülke gündeminde.

Başta İstanbul olmak üzere diğer il ve ilçelerde dilekçeler ile yapılan itirazlara ilişkin olarak, CHP tüm illerde eş zamanlı olarak basın açıklaması yaptı. CHP il başkanlıkları ortak basın açıklaması ile YSK’ya dikkat çekici bir çağrıda bulundu.

Karabük il başkanlığınca aynı saatte basın açıklaması gerçekleşti. CHP Karabük il başkanlığı tarafından  yapılan açıklamada , YSK’nın görevini tam olarak yapmasını istenirken açıklamanın içeriğinde şu ifadeler yer aldı.

“YSK yasalara ve daha önce benzer olaylar karşısında alığı kararlara  uymak zorundadır.

YSK seçimde kaybedenlerin devletin gücünü kullanarak ürettikleri yasadışı gerekçeleri reddetmek zorundadır.

YSK iktidar sahiplerinin YSK üzerinde kurdukları baskılara boyun eğmemek zorundadır.

YSK demokrasi değil, seçimsiz bir Türkiye isteyen iktidar sahiplerine, dur demek zorundadır.

YSK hukukun  üstünlüğü mü? Yoksa iktidar sahibi üstünlerin hukuku mu? Buna açık ve net cevap vermek zorundadır.

YSK da hakimler mi var? Yoksa iktidar sahiplerinin taşeronlaştırmak istediği kişiler mi var? Bunu demokrasiden yana kararlarıyla göstermek zorundadır…

Özetle iktidar sahiplerinin güçlerini kullanarak, demokrasiye karşı kurulan kumpası, YSK bozmak zorundadır… Bu YSK’nın tarihsel sorumluluğudur.”


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ1 + 1 =
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI